Флюорографія: «дідівський» метод чи ефективне дослідження?

Флюорографія: «дідівський» метод чи ефективне дослідження?

Суперечки щодо користі/шкоди флюорографічного обстеження точаться вже не одне десятиліття. Одні наполягають, що «флюшку» необхідно робити раз на рік – і крапка, другі переконані, що не варта шкурка вичинки, оскільки метод застарілий та неефективний, а треті реагують цілком спокійно, мовляв, вимагатимуть – зробимо, а ні – то й не заморочуватимемося.

То чи виправдане застосування флюорографії? Розпитуємо в сімейної лікарки амбулаторії №1 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» №1 Ксенії Нагорної.

«Флюорографію навряд чи можна назвати ідеальним методом діагностики, утім, повноцінної альтернативи їй ще не вигадали, – вважає Ксенія Олександрівна. – Цей спосіб дослідження, винайдений в 1936 році як спрощена версія рентгена, дає змогу виявити значну кількість людей із підозрою на туберкульоз. На жаль, ідеться не про 100 відсотків, бо доведено, наприклад, що флюорографія погано «бачить» латентний туберкульоз – це стан, коли людина інфікована, проте ще не занедужала».

Другий мінус, на якому постійно наголошують противники «флюшки», – радіологічне випромінювання, яке супроводжує процес знімкування. Однак тут уже є прогрес. Зокрема, плівкову флюорографію з її нечіткими відбитками та чималим рентген-навантаженням поволі витісняє цифрова, а тут уже й зображення якісні, і рівень радіологічного випромінювання незначний.

«Нині ми сприймаємо флюорографію як один (але не єдиний!) із можливих способів виявлення сухот, – коментує лікарка. – Поряд із профілактичними оглядами, які наші пацієнти мають проходити раз на рік, іншими методами досліджень є змога діагностувати туберкульоз на ранніх стадіях, а отже – істотно збільшити шанси його перемогти».

Робити флюорографію рекомендується раз на рік. Зорієнтувати, де розташований найближчий до вас лікувальний заклад вторинної ланки, що виконує флюорографічні обстеження, можуть у кол-центрі ЦПМСД №1 за номерами: 38(0542)787-700, +380504702003.

Вам також має сподобатись...