Фокус – на пацієнта

Фокус – на пацієнта

Сумському центру первинної медико-санітарної допомоги №1 вже майже 5 років, а от лікарській установі, чиї славні традиції він продовжує, сьогодні виповнюється 93.

Своє офіційне літочислення медзаклад, який містяни звикли називати «третя поліклініка», веде з 5 квітня 1930 року. Саме того дня, згідно з наказом по Сумській округовій інспектурі охорони здоров’я, відбулося відкриття лікарської установи. Третій єдиній диспансер-поліклініці було довірено опікуватися самопочуттям жителів тодішнього Засумського району, що охоплював однойменну вулицю та вигонне поселення Засумки. До поліклініки відразу приєднали й дитячу консультацію, трансформувавши її у філію-консультацію при диспансері.

Тогочасний штат медичного закладу разом із головлікарем Самофаловим та завідувачкою філії Красовицькою налічував 30 осіб. Зокрема, населення приймали три терапевти, три стоматологи (їх тоді називали зублікарями), фтизіатр, гінеколог, на пів ставки тут працювали хірург, отіатр («вушний» лікар), офтальмолог, педіатр. Крім того, були два фельдшери, одна акушерка, чотири сестри-обслідувачки, три санітари. Передбачався штатом і допоміжний персонал, як-от: двірник, прибиральниця, завгосп та кучер. Грубника й роздягальницю на роботу наймали сезонно.

Під час ІІ Світової війни споруди поліклініки були знищені майже повністю – людям надавалася допомога в крихітному приміщенні, що дивом уціліло. Щойно місто звільнили від окупантів, стартувала відбудова. З 1948 року в оновленій поліклініці запрацювала клінічна лабораторія, лікарський склад поповнився невропатологом, лором, на початку 50-х було відкрито рентгенологічний і фізіотерапевтичний кабінети, а кучерів та коней поволі витіснити водії з автомобілями.

Кількість пацієнтів медустанови збільшувалася з кожним роком, тож хочеш – не хочеш, а треба розширюватися. У 70-х роках на старому місці поступово «зростала» нова простора чотириповерхова будівля, в 1980-му її офіційно здали в експлуатацію і присвоїли здвоєний номер 48/50. У поліклініці з’явилися кабінети ультразвукової діагностики, ендоскопічний та низка інших. За чотири роки тут запровадили денний стаціонар на 20 ліжок за зміну. До речі, це був перший подібний досвід в області.

Перелічені вище здобутки медзакладу навряд чи були б такими яскравими, якби не професійне «горіння» та цілеспрямованість його тодішньої головної лікарки Людмили Пильової. Протягом подальшого чверть століття (1994–2019) поліклініку очолював Володимир Котков, із 2020 року біля керма лікарської установи стоїть Алла Оводенко.

Останні десять років – це період значних змін, покликаних удосконалити медичну галузь в Україні. Найпершою в Сумах вони зачепили якраз-таки третю поліклініку. Із січня 2014-го вона реформована в Центр первинної медико-санітарної допомоги №3, у складі якого функціонували три амбулаторії, а з 2018-го – у межах подальшого розвитку первинної ланки надання медпослуг заклад здобув порядковий номер 1 та істотно розрісся (нині в його складі – вісім амбулаторій: дві – суто дитячі, решта – сімейного спрямування, що розташовані в різних куточках міста та в селі Піщане).

«За свою історію наш заклад охорони здоров’я неодноразово був першовідкривачем у багатьох починаннях, вельми символічно, що ми й зараз працюємо під номером 1, – каже директорка ЦПМСД №1 Алла Оводенко. – Тож щиро вітаю весь наш колектив з іменинами та вірю, що своєю відданою працею ми щоденно доводитимемо жителям Сумської громади, що перші і кращі в усьому».

Вам також має сподобатись...