Як дати відсіч хворобам: рекомендації літнім людям

Як дати відсіч хворобам: рекомендації літнім людям

15 червня – День захисту людей похилого віку, тож сьогодні маємо логічний привід поговорити про хвороби, що з плином років дедалі наполегливіше діймають представників старшого покоління, та як таким недугам протидіяти.

Як зауважує заступник медичного директора з експертизи непрацездатності, сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Володимир Шепіль, із віком люди накопичують різні захворювання, тож навряд чи можна відшукати бодай когось із-поміж літніх пацієнтів, хто міг би похвалитися відмінним здоров’ям. Тим не менш, якщо докладати зусиль, не запускати себе, люди похилого віку можуть мати нормальне самопочуття, і до цього треба прагнути кожному.

Одними з найпідступніших ворогів старшого покоління є хвороби серця та судин: інфаркт, ішемія серця, гіпертонія, хронічна серцева недостатність, миготлива аритмія тощо. Щоби не проґавити ці недуги, літнім пацієнтам доречно регулярно робити електрокардіографію, УЗД серця, клінічні й біохімічні аналізи крові, а також бути на постійному зв’язку зі своїм сімейним лікарем.

«Не менш важливо з віком стимулювати мозкову діяльність, що дасть змогу протидіяти розвитку низки захворювань, як-от: інсульт, хвороба Альцгеймера, старечий склероз, церебральний атеросклероз, – каже Володимир Вікторович. – Щоби мозок якомога довше добре функціонував, бажано берегти себе від психотравмувальних ситуацій, не перевантажувати власне серце і, крім того, правильно харчуватися, прибравши з раціону насичені жири. Найбільше їх, між іншим, у сосисках, шинці, твердих сирах, незбираному молоці й вершках, салі, пальмовій та кокосовій олії. Водночас пенсіонерам вкрай корисно розгадувати кросворди, читати… Одне слово, змушувати свій мозок працювати».

Нерідко людям у літах дошкуляють і хвороби опорно-рухового апарата (артрит, артроз, подагра, бурсит, ревматизм). Запобігти їм можна завдяки невеликим щоденним фізичним навантаженням.

«Не варто допускати появи застійних явищ у м’язах і суглобах, які виникають при тривалому лежанні/сидінні, – пояснює заступник медичного директора ЦПМСД №1. – Навіть якщо сьогодні почуваєтеся не надто добре, трішки порухайтеся. Якщо стан здоров’я дає можливість для більш жвавих активностей – не втрачайте такої нагоди: зробіть кілька фізичних вправ/сходіть на прогулянку. Захворювання опорно-рухового апарата зазвичай ʺпідкрадаютьсяʺ повільно, майже непомітно, але якщо їх ігнорувати – то виникають високі ризики в подальшому переміщатися з паличкою або навіть бути прикованим до ліжка».

Володимир Шепіль радить ніколи не займатися самолікуванням, не пити бездумно пігулки, навіть якщо реклама обіцяє вилікувати від усіх недуг відразу.

«Пацієнт (якого б віку він не був) має завжди пам’ятати: єдина людина, до поради якої щодо медикаментів треба дослухатися, – це його сімейний лікар, – наголошує Володимир Вікторович. – На всі інші рекомендації чи псевдомедичні лайфхаки зважати не треба».

Вам також має сподобатись...