Як спинити побутову кровотечу: хибні припущення VS слушні поради

Як спинити побутову кровотечу: хибні припущення VS слушні поради

У побуті поранитися до крові вельми нескладно: врізався/поколовся/забився/впав… Одне слово, варіантів чимало, і навіть якщо рана видається дріб’язковою, то ліпше знати, як її правильно обробити. Ба більше, нині є ціла низка помилкових рекомендацій, що ладні завдати шкоди постраждалому. Тож які поради щодо зупинки кровотечі хибні, а які слушні? Розмовляємо про це із сімейною лікаркою амбулаторії №7 ЦПМСД №1 Світланою Дєгтярьовою.

За її словами, топпомилка під час побутових кровотеч – намагання охолодити місце травмування.

«Прикладання льоду чи ще чогось із морозилки, як часто показують у кінофільмах, не те, що не працює, воно навіть може зашкодити, – наголошує Світлана Олександрівна. – Адже зниження температури крові зменшує її здатність до згортання. Наприклад, при +22 градусах вона згортається втричі довше, ніж якщо довкола +37 градусів. Тому ніколи не охолоджуйте місце кровотечі».

Ще одна не зовсім коректна рекомендація – усі відкриті рани необхідно промити антисептиком.

«Із рани насамперед треба видалити бруд, а для цього можна застосувати чисту воду під тиском (вона змиє сторонні елементи механічно), – каже співрозмовниця. – Водночас треба запам’ятати, що подальшу дезінфекцію ліпше провести не спиртовмісними антисептиками, які здатні спричинити опіки й подовжити термін загоювання, а чимось на кшталт йоду, обробивши ним краї рани».

Наступний поширений міф – коли з носа пішла кров, треба закинути голову догори.

«Ця рекомендація міцно засіла в людській свідомості, проте з медичної точки зору вона безпідставна, – коментує сімейна лікарка. – Закидання голови не зупинить кровотечу, а просто змінить напрямок її руху, що є вельми небезпечним. Якщо з носа пішла кров, сядьте, трохи нахиліться вперед і затисніть ніс пальцями/хустинкою».

Так само хибним є припущення про те, що сторонні предмети, які потрапили в тіло людини під час травмування, треба негайно дістати, щоби не допустити зараження крові.

Світлана Дєгтярьова зауважує, що самотужки витягати будь-які сторонні елементи (уламки скла, металеві об’єкти тощо) не можна в жодному разі. Такі випадки – не банальна справа, тут потрібна допомога фахівців. Тож найкраще, що можна зробити для постраждалого, – оперативно передати його в руки медикам.

Крім того, Світлана Олександрівна наголошує: «Навіть незначні травми небезпечні через можливість зараження правцем, тому раджу що 10 років щеплюватися проти цієї хвороби задля профілактики. Це можна зробити безоплатно у сімейного лікаря».

Вам також має сподобатись...