Рак молочної залози – одна з найважливіших проблем сучасної медицини. Щороку понад пів мільйона осіб у світі помирає через цю недугу. За останні два десятиліття рівень захворюваності на рак молочної залози зріс на 30% і щорічний приріст становить 1–2%. Це дуже загрозлива статистика, і якщо люди не усвідомлять важливість профілактики онкологічних та інших хвороб, то вона й надалі погіршуватиметься.
Такої думки дотримується сімейна лікарка амбулаторії №1 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Юлія Панасовська, з якою сьогодні – у Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози – ми обговорюємо фактори ризику та способи запобігання розвитку цієї вбивчої недуги.
За словами Юлії Миколаївни, у випадку з онкологією найголовнішим чинником є час. «Рак – не вирок, – каже вона. – Захворювання виліковне, однак є украй значуще “але” – момент його виявлення. Якщо хворобу діагностовано на I стадії, високі шанси на одужання мають 95% пацієнтів, якщо на II – 80%, на III – 50%».
Водночас лікарка констатує, що нерідко рак грудей виявляється на ІІІ–ІV стадіях, коли людина вже відчуває певні зміни в організмі й нарешті звертається по допомогу до медиків. На превеликий жаль, ефективність лікування на пізніх етапах розвитку хвороби суттєво знижується.
Наша співрозмовниця наполягає: профілактика раку молочної залози – це головний спосіб не проґавити смертельну недугу, тому просить дуже уважно поставитися до чинників, що сприяють її появі. Серед них:
- вік понад 40 років;
- наявність родичів першої черги (мати/сестра/тітка/бабуся), які мали зазначену хворобу;
- мастопатія;
- високий рівень естрогенів у крові;
- вживання гормональних препаратів задля контрацепції чи регуляції менструального циклу;
- ранній початок менструацій (до 12 років) / пізній початок менопаузи (після 55 років);
- перша вагітність у віці 30+;
- відсутність вагітностей, пологів / аборти;
- ендокринні порушення (захворювання щитоподібної залози, ожиріння);
- цукровий діабет;
- гіпертонічна хвороба;
- куріння, зловживання алкоголем;
- контакт із джерелами радіації.
Щоби не дати онкології шансу, Юлія Панасовська радить:
- проводити самообстеження молочних залоз 1 раз на місяць (за 2–3 дні після закінчення менструації, а в менопаузі – у перший день кожного місяця);
- своєчасно проходити профілактичні огляди (жінкам у віці 20–40 років необхідно відвідувати мамолога не рідше одного разу на 2–3 роки, у віці 40+ – щорічно);
- робити мамографію (першу – після досягнення 40-ліття, із подальшим повтором – що два роки).
«У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря, – наголошує Юлія Миколаївна. – Ліпше помилитися у своїх припущеннях, ніж запустити хворобу».