Коли навіть крихітний поріз може вартувати життя…

Коли навіть крихітний поріз може вартувати життя…

Ой та що там?!! Врізався/подряпався/збив коліно, впавши з велосипеда… Дрібниця суща! Більшість із нас і справді вельми спокійно реагує на невеликі кровотечі, спричинені незначними пошкодженнями. Однак більшість – це ще не всі… Є люди, для яких навіть крихітний поріз може вартувати життя… Це люди, які мають гемофілію – спадкове захворювання, пов’язане з порушенням процесу згортання крові.

Сьогодні – у Всесвітній день боротьби з гемофілією – розповісти докладно про цю непросту хворобу та шляхи її стримування ми попросили сімейного лікаря амбулаторії №1 ЦПМСД №1 Бориса Коломійця.

«Людський організм так влаштований, що він самотужки максимально себе захищає, – каже Борис Сергійович. – Тож коли людина травмується, у результаті чого зазнають ушкоджень кровоносні судини (маю на увазі порізи, рвані рани тощо), запускається механізм згортання крові. Якщо пошкодження несуттєве, то вже за лічені хвилини кров на рані засихає і припиняє сочитися. Коли йдеться про глибші рани – у пригоді стають бинти, джгути, тампони, проте механізм згортання крові так само працює, просто трохи довше. Усе це, на жаль, не стосується людей, у яких виявлено гемофілію. Після будь-яких травм кровотеча в них триває набагато довше, крім того, виникає серйозний ризик розвитку внутрішньої кровотечі, особливо в суглобах».

Гемофілія здебільшого вражає представників чоловічої статі. Дуже рідко народжуються дівчатка з таким діагнозом. Це може статися, якщо її батько хворий на гемофілію, а мати є носієм гена гемофілії.

Сімейний лікар радить невідкладно звертатися до медиків, якщо:

  • у малюків виникає сильна кровотеча під час прорізування зубів, з’являються синці навіть від незначних травм, помітні набряки в ділянці суглобів;
  • у дітей більш старшого віку та дорослих, крім вище перелічених, трапляються носові кровотечі без очевидних причин, присутня кров у сечі (що може свідчити про кровотечу в нирках або сечовому міхурі) та випорожненнях (є ризик кровотечі в кишківнику чи шлунку).

«Гемофілія не лікується, її первинна профілактика неможлива, – наголошує Борис Коломієць. – Тому людям із цією хворобою необхідно дуже ретельно берегтися від травмувань, щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення кровотеч».

  • У ранньому віці малята мають бути під особливим наглядом батьків, щоб не допускати травмування.
  • Діти, недужі на гемофілію, мусять відвідувати стоматолога що три місяці, щоби попередити видалення зубів.
  • Через небезпеку виникнення гематом треба уникати внутрішньом’язового введення медичних препаратів.
  • Оскільки в дорослому віці людям із гемофілією буде вельми складно працювати фізично, то ще змалку рекомендується розвивати в них розумові здібності або зацікавлювати ремеслами, які вбережуть їх від травмувань.

Вам також має сподобатись...