Малі непосидючки: як захистити їх від травмувань

Вберегти свою дитину від травмувань і переживань – либонь, найважливіше, чого прагнуть люблячі батьки. Тим не менш, це вдається не завжди. Про найбільш поширені ситуації, у яких нерідко страждає малеча, розпитуємо Богдана Товстуху – лікаря-педіатра, завідувача дитячої амбулаторії №6 ЦПМСД №1.

За його словами, цьогорічний Міжнародний день захисту дітей має в Україні особливе значення, адже точиться жорстока війна… «Наш ворог б’є хаотично, він воліє вбити якомога більше українців: і дорослих, і малих, – каже Богдан Петрович. – Тож тут порада лише одна – не нехтуйте сигналами повітряної тривоги. Так, знесилилися… Так, набридло… Але подумайте не про себе, подумайте про своє дитя та дайте йому шанс на майбутнє».

Якщо ж воєнне лихоліття винести за дужки, то традиційно чимало випадків травмувань дітлахів стається через їхню надмірну рухливість, природну цікавість і певною мірою необачність батьків.

Власне, одна з розповсюджених причин травм юного покоління – опіки. Здебільшого вони трапляються в побуті (до 70%) з малечею віком до 5 років.

«Полум’я, гарячі пара й рідини, розпечені предмети – усі це джерела надвисокої небезпеки, і мама/тато мають бути пильними подвійно: щоб і самим не зазнати ушкоджень, і власне дитя від опіків застерегти», – пояснює педіатр.

Зокрема, він радить:

• не ставити посуд із чимось гарячим на край столу/підлогу;

• не споживати гаряче, якщо дитина сидить у вас на колінах/грається зовсім поруч;

• ретельно перемішувати й перевіряти температуру страви перед тим, як годувати дитину;

• готувати їжу на дальніх конфорках плити;

• не вішати/класти рушники біля плити;

• подбати про те, щоб дроти електроприладів із гарячими рідинами всередині були недосяжними для малюка і він не міг стягнути пристрій додолу;

• утримувати температуру води у водонагрівачі в межах 48 градусів.

Крім того, вельми часто діти травмуються під час ігор просто неба, зазначає Богдан Товстуха.

«Малі непосидючки так і норовлять втрапити в якусь травмонебезпечну пригоду, що супроводжується подряпинами, збитими ліктями й колінами, – зауважує завідувач амбулаторії №6. – Усе це через те, що діти, захопившись грою, абсолютно не зважають на ризики».

Зовсім уникнути вуличного травмування, на думку нашого співрозмовника, майже нереально, тому він рекомендує батькам: вирушаючи на прогулянку зі своїм малюком, завжди беріть із собою чисту воду, серветки, антисептичний засіб та пластир, якими в разі потреби можна буде скористатися.

Водночас незайвим буде:

• перед тим, як дитина почне гратися на якомусь приладді (гойдалки, гірки тощо), перевірити, чи перебувають вони у справному стані, чи надійно закріплені, чи немає якихось елементів із гострими кутами/краями, чи не надто вони холодні/гарячі;

• ретельно оглянути місце, де дитина проводить час, якщо помітили будь-які сторонні предмети, як-от: пляшки, розбите скло, гострі деталі, шприци – вмовте своє маля погратися деінде й побіжно попередьте обслуговувальну організацію про проблему;

• дозволяти дитині гратися на тому обладнанні/з тими механізмами, які відповідають її віку та зросту;

• зважати на те, у що одягаєте та взуваєте малюка на прогулянку (ліпше відмовитися від елементів гардеробу із застібками, прикрасами, що звисають, щоби не допустити чіпляння за деталі грального інвентаря, а черевики мають бути на неслизькій підошві й надійно фіксуватися на ногах).

Богдан Петрович зауважує, що навряд чи можна передбачити всі випадки і, як то мовиться, соломки підстелити, проте якщо батьки не залишають дитину без нагляду, ненав’язливо «підстраховують» її, то травмувань вочевидь буде менше. Водночас лікар-педіатр радить мамам і татам по-дружньому розповідати своїм кровиночкам про наявні перестороги, спокійно пояснювати, чому так не можна робити, а так – будь ласка. Із часом дитина усвідомить і запам’ятає батьківські поради, а отже, її дозвілля ставатиме менш травмонебезпечним.

Вам також має сподобатись...