Надокучливий кашель, задишка та виділення мокротиння – невідкладний привід звернутися до лікаря

Надокучливий кашель, задишка та виділення мокротиння – невідкладний привід звернутися до лікаря

17 листопада позначене на календарі як Усесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень. Що це за хвороба? Які чинники сприяють її виникненню? Як їй запобігти? Спілкуємося про все це з Олександром Ващенком – сімейним лікарем амбулаторії №4 ЦПМСД №1.

Олександр Олексійович зауважує, що хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) дедалі більше діймає людство і стрімко «рветься» в сумні лідери щодо кількості летальних випадків. За деякими оцінками, невдовзі ця недуга може стати третьою причиною заподіяння смерті на планеті.

«Для обструктивного захворювання легень характерне постійне обмеження повітря в дихальних шляхах, – зауважує лікар. – Зазвичай спричиняють такий хворобливий стан тютюновий дим (ідеться не лише про безпосереднє куріння, а і про вдихання вторинного тютюнового диму), забруднене повітря, випари хімічних речовин, пил, дим, а також деякі різновиди інфекцій і низький рівень життя. Рідше розвитку ХОЗЛ сприяє генетика, недорозвиненість легень у дітей, гіперчутливість дихальних шляхів».

Захворювання істотно обмежує нормальне життя пацієнта через надокучливий кашель, постійну задишку та виділення мокротиння. ХОЗЛ розвивається повільно і здебільшого проявляється в людей віком 40+.

Олександр Ващенко наголошує, що повністю вилікувати цю недугу, на жаль, не можна, проте запобігти її розвитку – завдання посильне. Задля цього треба:

  • відмовитися від тютюнопаління та уникати пасивного куріння;
  • мінімізувати контакт із забрудненим повітрям (як атмосферним, так і в приміщеннях);
  • щепитися від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці 65+, а також за наявності важких супутніх патологій, як-от: захворювання серцево-судинної системи);
  • дотримуватися здорового способу життя.

«Якщо помітили за собою чи кимось із близьких людей тривожні симптоми, невідкладно проконсультуйтеся з особистим лікарем, – радить Олександр Олексійович. – Будь-яка хвороба легше лікується, коли вона ще слабка, а організм сильний».

Вам також має сподобатись...