Завтра на календарі – Всесвітній день мозку. Це орган, від якого залежить життєздатність людини, можливість здійснювати інтелектуальну діяльність та проявляти фізичну активність. Водночас, попри багаторічне вивчення, навіть зараз науковці визнають, що мозок – найзагадковіший та найбільш непередбачуваний складник організму.
Що ж про нього відомо достеменно? Давайте розбиратися.
Вага мозку людини становить орієнтовно 2% від загальної маси тіла, проте цей орган споживає найбільшу кількість енергії.
Обсяг пам’яті мозку необмежений. На противагу всім новомодним ґаджетам, «оперативка» в мозку ніколи не закінчується. Учені вважають: це тому, що людина просто не може так багато знати. Разом із тим, вони наполегливо радять добре висипатися, щоби краще засвоювати нову інформацію.
Мозок не втомлюється від інтелектуальної праці. Відчуття змори виникає через переживання і емоції, що супроводжують той чи інший різновид розумової діяльності.
Мозок генерує 25–50 тисяч думок щодня, а щосекунди в ньому відбуваються понад 100 тисяч хімічних реакцій.
Мозок не знає, що таке біль, оскільки в нього немає больових рецепторів.
Різні частини цього органа мають окремі «компетенції», осібно відповідаючи за рухи, мовлення, мислення тощо. Гіпотетичне від’єднання якогось із відділів мозку спричинить втрату тієї чи іншої його функції.
Мозок не може функціонувати без кисню та глюкози. Якщо впродовж 3–5 хвилин він не отримує ці дві речовини в достатній кількості, відбуваються незворотні зміни. Доки ж у клітинах мозку є кисень і глюкоза, він боротиметься на життя ще протягом кількох хвилин.
Мозок негативно ставиться до алкоголю, бо оковита може призвести до кисневого голодування цього органа, а також тютюнопаління (куріння цигарок погіршує когнітивні функції). Водночас за якісний сон, здорове харчування, розумові та фізичні навантаження мозок радо віддячить своїм власникам .