Оберігайте свою шкіру від надмірного сонця

Оберігайте свою шкіру від надмірного сонця

Якщо коротко, то саме так можна описати головну пораду, щоби запобігти виникненню одного з найпоширеніших онкологічних захворювань шкіри. Нині – у Всесвітній день меланоми – спілкуємося про ознаки, тригери, способи подолання цієї підступної хвороби із сімейною лікаркою амбулаторії №1 ЦПМСД №1 Наталією Володіною, яка має додаткову спеціалізацію дерматолога.

«На превеликий жаль, кількість людей, у яких діагностують злоякісну пухлину шкірного покриву, стабільно збільшується, – зазначає Наталія Миколаївна. – Фахівці констатують щорічне зростання рівня захворюваності на меланому шкіри в Україні майже на 5–7%. Хвороба поширюється швидко, вражає людей різного віку. Будь-яка родимка на тілі може стати плацдармом для виникнення меланоми».

Спровокувати розвиток пухлини можуть насамперед:

  • ультрафіолетове опромінення;
  • травми;
  • генетичні та ендокринні чинники.

«Найбільш безжальним до шкіри людини, поза всіляким сумнівом, є надмірне перебування на сонці, – наголошує сімейна лікарка. – Зайве ультрафіолетове опромінення спричиняє незворотні зміни в клітинах епідермісу. Найбільше до мутагенного впливу сонячних променів схильні люди із блідою шкірою, світлим або рудим волоссям, блакитними й сірими очима. Так само в групі ризику перебувають ті, хто має чимало веснянок, пігментних плям, родимок. Максимально захищатися від розжареного сонця треба також жінкам при надії, літнім людям, дітям та особам, які працюють просто неба».

Найчастіше меланоми трапляються на шкірі голови, шиї, кінцівках. У чоловіків вони також нерідко бувають на спині, грудях, руках; у жінок – на грудях та ногах. Якщо на пігментній пухлині росте волосся, її не потрібно відносити до злоякісних.

Запідозрити появу меланоми, що представляє собою щільний пухлинний вузлик здебільшого насиченого темного кольору розміром 0,5–3 см, можна за такими ознаками:

  • швидко з’являється нова родимка з нечіткими краями / стрімко розростається, змінює свої контури стара вроджена пляма, яка донині була незмінною;
  • нова/стара родимка набуває нерівномірного забарвлення (різні відтінки коричневого кольору, чорні вкраплення, безбарвні ділянки);
  • пігментне утворення починає кровоточити, виникає свербіж, запалення по його краях.

«Якщо бодай щось із переліченого вище вас тривожить, то невідкладно проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем, а він у разі потреби спрямує до фахівця-онколога чи дерматовенеролога, – радить Наталія Володіна. – Меланома важко піддається лікуванню і стрімко прогресує. Найкращим засобом протидії її виникненню є профілактика, самообстеження та своєчасне виявлення».

Вам також має сподобатись...