Пневмонія безсила перед профілактикою

Пневмонія безсила перед профілактикою

Післязавтра на календарі – Всесвітній день боротьби з пневмонією. Про цю хворобу, причини її розвитку та ознаки, що мають насторожити, говоримо із завідувачкою амбулаторії №2 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Олесею Кондратенко.

«У здорової людини альвеоли (маленькі міхурці легень, у яких відбувається газообмін) наповнені повітрям, тобто вони нормально функціонують під час дихання, – пояснює природу захворювання сімейна лікарка. – А в недужого на пневмонію в альвеолах накопичуються рідина та слиз, як наслідок – обмеження надходження кисню та больові відчуття».

Пневмонія здатна виникнути під впливом багатьох чинників, однак основні з-поміж такі:

  • вік (дитячий/понад 60 років);
  • наявність хронічних захворювань/ВІЛ-інфекції;
  • слабкий імунітет;
  • несприятливі житлові умови.

Збудниками пневмонії зазвичай є бактерії, віруси, грибки й деякі мікроорганізми. Заразитися можна і через кров (особливо це стосується немовлят).

Олеся Сергіївна зауважує, що наразі пневмонія утримує сумну першість у світі серед інфекційних захворювань, які спричиняють високу смертність насамперед дітей раннього віку. І це неабияк засмучує, адже зазначена недуга безсила перед профілактикою.

Власне, найбільш дієвим методом запобігання розвитку такої респіраторної інфекції в дітлахів є безплатна планова вакцинація (до речі, дорослі люди теж мають змогу щепитися, щоправда, власним коштом). Крім того, неабияку роль на шляху зміцнення імунітету малюків відіграє грудне вигодовування, а ще чистота в домі й жодного натяку на сигаретний дим.

Діагностувати пневмонію нині допомагають рентгенографія грудної клітки, комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналізи крові й мокротиння в сукупності з клінічними ознаками. Головне – не ставитися до свого здоров’я за залишковим принципом, а відслідковувати власне самопочуття, повсякчас бути в тісній комунікації з особистим лікарем.

Невідкладно зверніться до медиків, якщо помітили за собою чи кимось зі своїх близьких такі прояви:

  • кашель;
  • ускладнене/прискорене дихання та свистячі хрипи під час нього;
  • температура тіла понад 39 градусів;
  • западання грудної клітки під час вдиху.

Лікувати пневмонію самотужки – наражати себе за максимальну небезпеку! Лише фахівець може правильно діагностувати хворобу й обрати адекватний спосіб боротьби з нею.

«В Україні медична допомога при пневмонії безоплатна, – наголошує Олеся Кондратенко. – Щоб її отримати, треба звернутися до свого сімейного лікаря».

Вам також має сподобатись...