На календарі – 24 жовтня, що в медичному середовищі асоціюється передусім зі Всесвітнім днем боротьби з поліомієлітом. Що це за хвороба? У чому її підступність? А головне – як не допустити її появи? За відповідями на ці запитання ми звернулися до Ірини Заєць – педіатра амбулаторії №4 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1.
Лікарка зауважує, що поліомієліт є гострим інфекційним захворюванням, яке мігрує від людини до людини здебільшого через брудні руки, заражену їжу, воду. Недуга вражає центральну нервову систему, спричиняє параліч і навіть спроможна призвести до смерті. Наразі проти цієї летальної хвороби немає ліків. Зупинити вбивчу «ходу» поліовірусу здатен лише курс щеплень, який необхідно зробити в дитинстві.
«Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина, – пояснює Ірина Леонідівна. – Однак найбільш вразливими до цієї інфекції є діти віком до п’яти років, саме тому вкрай важливо, щоби малята були захищені від поліовірусу вже в перші місяці життя».
Щоби набути довічний імунітет, необхідно 6 доз вакцини. Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, оптимально їх зробити:
першу вакцинацію – на 2-му місяці від народження;
другу – у 4-місячному віці;
третю – у пів року;
четверту – на 18-му місяці життя;
п’яту – у 6 років;
шосту – після досягнення 14-річчя.
Ірина Заєць наголошує, що в Україні щеплення від поліомієліту є безоплатними, а для їхнього отримання треба лишень звернутися до сімейного лікаря чи педіатра. Навіть якщо з якихось причин дитина не зробила своєчасно вакцинацію, її обов’язково треба надолужити. До речі, і в такому випадку фінансові витрати бере на себе держава.
«Для більшості батьків їхні діти – сенс життя, – каже Ірина Леонідівна. – І, либонь, найголовніше, про що мами й тати мріють, – щоби малеча зростала здоровою. Досягти цього можна зокрема з допомогою вакцинації, а в деяких випадках (як, наприклад, із поліовірусом) – виключно завдяки щепленням. Якщо понад 95% людей у країні будуть вакцинованими – поширення поліоінфекції припиниться. Наразі в Україні відсоток нижчий, тож висновки робіть самі».