Як часто ви вживаєте антибіотики? Як їх обираєте? І чи були вони взагалі потрібні під час того чи іншого хворобливого стану? На всі ці запитання шукаємо відповіді разом із сімейною лікаркою амбулаторії №1 ЦПМСД №1 Людмилою Кириленко, з якою ми зустрілися з нагоди Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, що традиційно триває протягом 12–18 листопада.
За словами Людмили Володимирівни, антибіотики – надто серйозна річ, щоби призначати їх собі самостійно або за чиєюсь (нефаховою) порадою. «Споживаючи антибіотики без реальної потреби зараз, вони можуть не допомогти, коли в них виникне справжня доцільність у майбутньому», – наголошує лікарка.
Причина в тому, що розвивається стійкість до антибіотиків, і це дуже серйозна проблема як в Україні, так і загалом у світі.
«Унаслідок застосування антибіотиків бактерії змінюються та зрештою стають нечутливими до тих препаратів, з якими вони вже “знайомі”, – пояснює Людмила Кириленко. – У підсумку – довше й дорожче лікування інфекційних захворювань, післяопераційних ускладнень, а також підвищення рівня смертності. Люди помирають від пневмонії, туберкульозу й інших недуг, спричинених бактеріями, лише через те, що останні не реагують на антибіотики, які мають їх знищити».
Щоби не допустити цього, Людмила Володимирівна радить:
- не займатися самолікуванням і споживати лише ті антибіотики, які призначив лікар;
- не порушувати обрану схему лікування (не переривати її, навіть якщо самопочуття поліпшилося, і не «допивати, щоби не пропали», препарати у випадку, якщо кілька пігулок залишилося після повного курсу приймання);
- ніколи не ділитися антибіотиками/не рекомендувати їх друзям, родичам, знайомим – кожен конкретний хворобливий стан потребує фахового вивчення і осібної методики лікування, визначити яку мусить спеціаліст-медик;
- запобігати виникненню інфекцій, а для цього насамперед треба регулярно мити руки, уникати контакту із хворими людьми і своєчасно вакцинуватися.