Щеплення так само важливі в дорослому віці, як і в дитинстві

Щеплення так само важливі в дорослому віці, як і в дитинстві

У нашій свідомості міцно засів стереотип, що вакцинація є обов’язковою лише в дитячому віці. Однак сімейна лікарка амбулаторії №2 ЦПМСД №1 Алла Кім цей міф спростовує і наголошує: якщо дорослі люди воліють мати сталий імунітет від цілої низки складних захворювань, то гарантувати такий захист можуть саме щеплення.

Алла Анатоліївна пояснює, що дія багатьох вакцин обмежена в часі, тож коли «термін придатності» спливає – потрібне повторне щеплення.

  • Дорослі люди мають вакцинуватися від дифтерії і правця (перша планова ревакцинація виконується у 26-літньому віці, а далі – що десять років). Така схема передбачена, якщо було пройдено комплекс щеплень у дитинстві.

Коли з якихось причин імунізація від правця та дифтерії не була забезпечена змалку або пацієнт не має точної інформації щодо цього питання, то пропонується триразова вакцинація: перша доза – у мить звернення, друга – за 4 тижні, третя – за 6 місяців, а далі – що десять років. Ці щеплення для дорослих охоплені пакетом «Первинна медична допомога», а отже, є безплатними.

  • Дорослим українцям слушно захиститися від кору, краснухи та паротиту, якщо вони цього не зробили в ранньому віці/не знають достеменно. Є нагальна потреба бодай в одному щепленні, а ліпше за все – у двох дозах вакцини (другу доцільно отримати через місяць після першої).

Здебільшого цей різновид щеплень бюджетом не компенсується, проте препарат можна придбати самостійно, а вакцинуватися в кабінеті/пункті щеплень, який діє при амбулаторії, де пацієнт обслуговується.

  • Не менш важливо набути сталий імунітет від гепатиту B. Насамперед це стосується людей, які народилися до 2001 року.

Справа в тому, що вакцину проти гепатиту B у нашій державі ввели до програми імунізації дітей лише із зазначеного періоду, а тому, найвірогідніше, ті, хто старше, не щеплювалися від вказаної хвороби. Щоби вберегтися від гепатиту В, слушно поспілкуватися із сімейним лікарем, купити вакцину й завітати до пункту щеплень.

Алла Кім радить усім дорослим переглянути свої медичні картки й з’ясувати, від яких хвороб вони були захищені й коли саме вакцинація відбулася. Крім перелічених вище щеплень, співрозмовниця рекомендує зміцнити імунітет, вакцинувавшись від:

  • грипу;

  • вірусу папіломи людини;

  • гепатиту А;

  • COVID-19.

Щодо графіків роботи пунктів вакцинації ЦПМСД №1 можна детально розпитати в кол-центрі: +38(0542)787-700, +380504702003.

Вам також має сподобатись...