В Україні значно розширено опції неонатального скринінгу. Власне, починаючи з минулого року, немовлят комплексно обстежують не на 4, як раніше, а на 21 рідкісне захворювання. Докладніше про те, як відбувається таке дослідження, де його проводять і на яких умовах, цікавимося в медичної директорки КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» СМР Анни Пилипенко.
«Сучасний неонатальний скринінг здатен виявити спадкові/вроджені захворювання, які можна діагностувати на ранньому етапі життя маляти, а отже, шанси дитини жити повноцінно і здо’рово істотно зростуть», – пояснює Анна Юріївна.
Вказана процедура зовсім нескладна й не завдасть малюкові особливих незручностей. Проводиться вона протягом другої–третьої доби життя немовляти. Зокрема, після письмової згоди батьків на проведення неонатального скринінгу медичний працівник зробить забір кількох крапель капілярної крові з п’ятки дитини.
Якщо дослідження взятого матеріалу не виявить небезпек, то отримані результати просто фіксуються в електронній медичній картці маляти.
У разі, якщо скринінг засвідчив той чи інший ризик, то з батьками обов’язково зв’яжуться і повідомлять подальший план дій.
Украй рідко, однак може статися, що обстеження покаже неоднозначний результат, тож медики можуть попросити надати ще один зразок крові для повторного вивчення. Це не ознака того, що з малюком щось не так. Це необхідність знати ТОЧНО, яким є його стан здоров’я.
Розширений неонатальний скринінг – безоплатна послуга, охоплена програмою медичних гарантій під час пологів.