Сімейний лікар вивчає родини своїх пацієнтів від «а» до «я»

Сімейний лікар вивчає родини своїх пацієнтів від «а» до «я»

Сімейна медицина вважається універсальною формою первинної допомоги, оскільки здебільшого люди живуть у родинах, а отже, можуть занедужати на однакові хвороби, мати певний спадковий вплив… На пошанування самовідданої праці медичних спеціалістів, які здатні ефективно допомогти будь-кому з членів сім’ї – від немовляти до людини похилого віку, щорічно 19 травня святкується Всесвітній день сімейного лікаря.

З цієї приємної нагоди ми запросили до розмови одну з найдосвідченіших лікарок загальної практики Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Ларису Нечипоренко, яка наразі трудиться в амбулаторії №5, що на просп. Перемоги, 111 в Сумах.

«У нашій родині не було медпрацівників, тож звідки ʺзрослоʺ моє дитяче бажання когось повсякчас лікувати – невідомо, – згадує Лариса Федорівна. – Тим не менш, гратися в лікаря – то була не просто забавка. Я підходила до цієї справи з неабиякою відповідальністю, навіть власноруч майструвала медичний інструментарій. Це зараз можна просто придбати будь-який тематичний гральний набір для малечі, у часи мого дитинства такого розмаїття, на жаль, не було. Певно, батьки помітили, що моє тяжіння до лікарської долі – не просто пересічна розвага, яка набридне за день–два. Тож у подальшому вони плекали й розвивали в мені любов до медицини».

Закінчивши школу, наша співрозмовниця вдало склала іспити на лікувальному факультеті Полтавського медичного стоматологічного інституту, де навчалася протягом 1980–1987 років. За розподілом вона потрапила до 4-ї міської лікарні в Сумах, обійняла посаду цехового терапевта і аж до занепаду заводу «Центролит» опікувалася самопочуттям його працівників. Із 2000-го Лариса Нечипоренко – дільничний терапевт у згаданій вище 4-й лікарні, а вже за рік вона очолила тамтешнє терапевтичне відділення.

Понад два десятиліття тому в Сумській області почали проростати перші паростки сімейної медицини, і наша співбесідниця була однією з тих лікарів, хто першим став на цю новітню медичну стежину.

Лариса Федорівна – сімейна лікарка із 2003 року. У той час навчених спеціалістів такого профілю можна було на пальцях перелічити, водночас вона вже мала солідний досвід цехового та дільничного терапевта. Тож недивно, що у 2004-му лікарці пропонують додаткову посаду – фахівчині обласного управління охорони здоров’я, на яку було покладено функції з налаштування мережі сімейної медицини на Сумщині.

«Чимало завдань на наші плечі лягло, – згадує співрозмовниця. – Адже реформування, переналаштування на новий лад – це завжди непросто. У районах по-різному сприймалися пропоновані новації, було удосталь організаційних питань. Тим не менш, у процесі роботи міцніло усвідомлення, що це крок уперед, без якого неможливий розвиток медичної галузі».

Лариса Нечипоренко наголошує, що сімейна медицина, яка увібрала в себе функції і дільничної терапії, і цехової терапії (йдеться насамперед про чинники, пов’язані з умовами праці людини), і педіатрію, здатна надавати комплексну і всеосяжну первинну допомогу. Сімейний лікар вивчає родини своїх пацієнтів від «а» до «я», а тому може не лише швидко розібратися в суті медичної проблеми, а часом навіть припустити й запобігти виникненню того чи іншого захворювання.

За майже два десятки років Лариса Федорівна навчила дуже велику кількість інтернів і відверто каже, що відразу бачить: буде зі студента пуття чи ні. «Лікар – це той, хто ʺгоритьʺ своєю професією, хто повсякчас прагне щось дізнатися, чомусь навчитися, щось перейняти, – каже співбесідниця. – Якщо такого ʺвогникаʺ, професійної ʺневгамовностіʺ немає від початку, то навряд чи вони виникнуть згодом. Повірте: випадкові люди в медицині не затримуються, це надто жертовна справа, щоби займатися нею без щирої любові».

Користуючись нагодою, сердечно вітаємо всіх сімейних лікарів ЦПМСД №1 із професійним святом! Хай пліч-о-пліч із вами постійно крокують добре здоров’я, натхнення та щастя! Вірте в себе, як вірять у вас ваші пацієнти. Великих вам успіхів і багато маленьких радостей!

Вам також має сподобатись...