STOP гепатити!

STOP гепатити!

На календарі – Всесвітній день боротьби з гепатитами, а отже, маємо підхожий привід дізнатися/пригадати, що здатне захистити нас від складних захворювань печінки запального характеру. Розпитуємо про це в сімейного лікаря амбулаторії №5 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Романа Костенка.

За його словами, в Україні, як загалом у світі, гепатити намагаються міцно взяти в шори. Задля цього розроблені й реалізуються державні програми, стратегії тощо. Однак боротьба з будь-якими хворобами – це, як то кажуть, гра, у яку мають бути залучені двоє. У нашому випадку: і медицина, і суспільство. Ба більше, йдеться про життєво важливе, адже щотридцять секунд, згідно з підрахунками ВООЗ, різні прояви запалення печінки спричиняють смерть однієї людини на нашій планеті.

«Саме тому періодична перевірка на вірусні гепатити має бути нормою для кожного з нас, – зазначає Роман Володимирович. – Відвідайте свого сімейного лікаря та пройдіть швидкий тест. Якщо він негативний – пречудово, в іншому випадку – ви матимете змогу якнайшвидше почати лікування, а отже, вищі шанси на успішне подолання недуги».

  • Серед печінкових захворювань найбільш небезпечними є гепатити В та С. Щоби вберегтися від них, лікар насамперед вказує на потребу користуватися індивідуальними засобами особистої гігієни, манікюрними наборами, зубними щітками, бритвами, бар’єрною контрацепцією тощо.

«Найефективніший спосіб профілактики від гепатиту В – щеплення, – зауважує Роман Костенко. – Щоби мати сталий захист на все життя, людям віком 20+ треба отримати 3 дози вакцини. Водночас ці щеплення сформують імунітет і щодо гепатиту D, який виникає лише в пацієнтів, що мають В-різновид печінкової інфекції. Вакцини від гепатиту С наразі немає, тож тут важливо якомога раніше виявити захворювання і розпочати лікування».

Гепатити В та С виліковні! Сучасні препарати від них демонструють високу ефективність. До речі, фінансуються вони державним коштом. Однак треба розуміти, що подолання таких захворювань – довготривалий процес (наприклад, гепатит С лікується протягом 12, а інколи і 24 тижнів).

  • Ще один різновид гепатитів – А. Його нерідко називають хворобою брудних рук. Цей вірус потрапляє в організм через заражену їжу, воду та під час тісної комунікації з інфікованою особою. Найчастіше гепатит А вражає дітей, проте дорослі люди теж «під ударом».

Наш співбесідник наголошує: найкращий спосіб запобігти цьому – щеплення. Малюкам, які досягли однорічного віку, рекомендовані дві дози вакцини з інтервалом введення – 6–18 місяців, а дорослим, яким поталанило не захворіти в дитинстві, достатньо зробити одне щеплення і назавжди забути про ризики, пов’язані з вірусом типу А.

Крім того, сімейний лікар радить завжди дотримуватися простих і водночас дуже дієвих правил гігієни:

  • регулярно мити руки з милом (перед приготуванням/споживанням харчів, після відвідування туалету/повернувшись із вулиці тощо);

  • пити кип’ячену/бутильовану воду;

  • ретельно мити овочі/фрукти;

  • тримати в чистоті дитячі іграшки/предмети побуту.

Вам також має сподобатись...