Тютюнопаління краде щонайменше 10–12 років життя

Тютюнопаління краде щонайменше 10–12 років життя

Знав би Родеріго де Перез, яку незбориму скриньку Пандори він відчинив! Йому одному (на відміну від усього екіпажу корабля Христофора Колумба) дуже сподобалися подаровані індіанцями листя тютюну, які іспанський моряк завбачливо прихопив із собою додому. Сталося це наприкінці XV століття, і відтоді тютюнопаління стрімко почало ширитися Європою. Нині звичку курити має понад один мільярд людей, а щороку на нашій планеті помирає майже 5 мільйонів осіб від хвороб, пов’язаних із негативним впливом сигарет.

У Всесвітній день без тютюну, якому на календарі відведено осібну дату – 31 травня, спілкуємося із сімейною лікаркою амбулаторії №4 ЦПМСД №1 Мариною Руденко. Ми попросили її розповісти про основні наслідки паління та чи є дієві способи, щоби подолати згубну залежність від цигарок.

«Тютюн містить дві украй шкідливі речовини: окис вуглецю, який поступово замінює кисень у крові, а також дьоготь, що огортає легені та впливає на дихання, – пояснює Марина Михайлівна. – Ці компоненти – ніщо інше, як отрута, а отже, кожен курець повільно вбиває себе. І робить це свідомо».

За словами сімейної лікарки, куриво «не заморочується» і підступно б’є по всьому організму, крадучи в людини, що палить, щонайменше 10–12 років життя.

  • Найбільш очевидний шкідливий вплив паління має на легені. До найпоширеніших захворювань, спричинених цією фатальною звичкою, належать: хронічна обструктивна хвороба легень, хронічний бронхіт, емфізема, пневмонія, астма, туберкульоз тощо.
  • Куріння завдає великої шкоди мозку (імовірність інсульту зростає у два–чотири рази).
  • Тютюнопаління збільшує вірогідність виникнення серцево-судинних захворювань (ішемічної хвороби серця, серцевого нападу, закупорок тощо). Навіть ті, хто курить до п’яти цигарок щодня і наївно вважає, що такий мізер шкоди організму не завдасть, – помиляються.
  • Куриво може стати причиною розвитку онкологічних захворювань.
  • Тютюнопаління відбивається на репродуктивній системі та фертильності. Жінкам, які палять, нерідко важче завагітніти, а представники сильної статі раніше втрачають чоловічу силу.
  • Скурені цигарки впливають на щільність кісток, роблячи їх слабшими та ламкими.

Марина Михайлівна наголошує, що сигарети не мають жодного позитивного ефекту для людини. «Одна лишень шкода, підсилена стійкою залежністю, – уточнює сімейна лікарка. – Найліпше, що може для себе самого зробити курець, – відмовитися від паління. Так, це непросто. Те, що спрацює з однією людиною, далеко не завжди допоможе іншій. Але, як мовиться, вода камінь точить».

Марина Руденко пропонує низку способів, як позбутися шкідливої звички. Може, якийсь із них допоможе саме вам?

  • Напишіть список причин, чому варто кинути палити, і діставайте/перечитуйте відразу, як рука потягнеться за пачкою із цигарками.
  • Обов’язково відстежуйте свій прогрес: день без куріння/два/тиждень… Досягнення проміжних результатів зазвичай мотивує до того, щоби ставити ще суттєвіші рекорди.
  • Спробуйте засоби для заміни нікотину. Нікотинові пластирі, пастилки тощо можуть зменшити потяг до сигарет у миті, коли понад усе хочеться закурити.
  • Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем. Маючи моральну й фахову медичну підтримку, вам вочевидь буде легше перемогти у двобої з тютюнопалінням.

Тютюнопаління краде щонайменше 10–12 років життя Тютюнопаління краде щонайменше 10–12 років життя

Вам також має сподобатись...