У Школі пацієнта ЦПМСД №1 із сум’янами говорили про туберкульоз

У Школі пацієнта ЦПМСД №1 із сум’янами говорили про туберкульоз

Що таке туберкульоз? Які форми він має? Що в самопочутті мусить насторожити? Хто потрапляє до так званих груп ризику? Як хвороба передається? Як її уникнути і як подолати у випадку, якщо підступна недуга все ж таки спіткала людину? Про все це у Всесвітній день боротьби з туберкульозом охочі жителі Сумської громади спілкувалися із сімейним лікарем амбулаторії №5 ЦПМСД №1 Дмитром Демидовим. Зустріч відбулася в межах роботи Школи пацієнта Центру первинної медико-санітарної допомоги №1.

Формат комунікації, що передбачає безпосередній діалог лікаря із людьми, коли вони мають змогу не просто послухати лектора, а й відразу дізнатися відповіді на уточнювальні запитання, спільно обговорити різні реальні чи гіпотетичні випадки/приклади/варіанти, на думку директорки центру Алли Оводенко, є дієвим різновидом профілактики захворювань.

«Ми даємо можливість мешканцям громади дізнатися про складне простими словами, – зауважила Алла Іванівна. – Прагнемо, щоб це було доступно кожному, хто має бажання, тому проводимо «уроки» Школи пацієнта в різних наших амбулаторіях. Наша мета – розтлумачити людям, що профілактика – завжди легша за лікування, що ніколи не варто пускати самопливом ситуацію, коли щось тривожить, а відразу звертатися до свого персонального лікаря. Краще помилитися зі своїми припущеннями, ніж потім боротися із задавненою хворобою».

За словами сімейного лікаря Дмитра Демидова, обрання для зустрічі із сум’янами теми «Туберкульоз: червоні прапорці та профілактика» є абсолютно виправданим, адже це інфекційне захворювання (попри те, що давно виявлене) і надалі ставить сумні планетарні рекорди. Власне, щорічно у світі реєструють 10 мільйонів нових випадків захворювань на туберкульоз, майже 2 мільйони хворих помирають.

«Головна підступність сухот (ще одна назва туберкульозу) полягає в тому, що недуга тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак, – акцентував увагу відвідувачів Школи пацієнта Дмитро Віталійович. – Мікобактерія туберкульозу розмножується в легенях чи інших органах, тим часом імунна система намагається зупинити або сповільнити її «наступ». Але коли ступінь ураження стає високим, лишень тоді організм починає надсилати сигнали про тривогу».

Передусім ідеться про:

  • кашель, що триває понад 2–3 тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • невмотивована втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до >37 градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень;
  • задишка без значного фізичного навантаження;
  • біль у грудній клітині.

«Є чимало міфів про поширення сухот, – зауважив сімейний лікар. – Насправді ж туберкульоз передається повітряним шляхом під час ТРИВАЛОГО ПЕРЕБУВАННЯ В ЗАКРИТОМУ ПРИМІЩЕННІ з хворою людиною, що не отримує лікування. Через обійми, рукостискання, поцілунки, спільно користуючись предметами побуту, вживаючи їжу, яку готував хворий, НЕ МОЖНА заразитися. Так уже склалося, що деякі люди цю недугу ігнорують, що є абсолютно неправильним, а інші демонізують, що так само не є доречним. Туберкульоз виліковний! Своєчасно і правильно встановлений діагноз є запорукою успішного одужання».

Школа пацієнта є постійним проєктом ЦПМСД №1, тож якщо хтось із містян воліє до неї час від часу долучатися – слідкуйте за повідомленнями на нашій сторінці. Про теми подальших зустрічей лікарів з усіма охочими, місце проведення заходів ми анонсуємо заздалегідь. Дбайте про своє здоров’я разом із нами!

Вам також має сподобатись...