Вакцинація дорослих: від яких хвороб, кому і скільки разів треба щепитися, щоби мати сталий імунітет

Вакцинація дорослих: від яких хвороб, кому і скільки разів треба щепитися, щоби мати сталий імунітет

А чи пам’ятаєте ви, коли востаннє щепилися, наприклад, від грипу чи дифтерії/правця? Та й загалом, наскільки непорушний ваш захист від інфекційних хвороб, що стримуються вакцинацією? Якщо маєте сумніви – поспілкуйтеся зі своїм особистим лікарем, перегляньте записи в медичній картці, розпитайте в рідних і в разі потреби обов’язково зробіть щеплення, адже вельми часто тільки воно здатне нас захистити.

Докладніше про вакцинацію дорослих говоримо із завідувачкою амбулаторії №7 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Аліною Стефаник.

За її словами, дорослі українці мають змогу щепитися від низки інфекцій, що здатні спричинити важкі наслідки для здоров’я. Термін захисної дії вакцин різниться, тож треба уважно відслідковуватися свій календар щеплень і своєчасно посилювати власний імунітет.

  • Від гепатиту А людям, які на нього не хворіли, вводиться лише 1 доза вакцини, що гарантує довічний захист.

  • Від гепатиту В щеплюють осіб віком 20+. Імунітет на все життя формується після 3 доз вакцини.

  • Щоби вберегтися від вітряної віспи, українцям, яких оминула ця недуга в дитинстві, варто отримати 2 дози вакцини. Особлива увага тут до людей віком 60+, тих, хто часто хворіє на ГРВІ з ускладненнями, має цукровий діабет, хронічні захворювання легень тощо. Так само щепитися від вітряної віспи необхідно тим, хто планує вагітність.

  • Найкраще застереження від кору, паротиту та краснухи в дорослому віці – 2 дози вакцини, що сформують довічний імунітет в осіб, які раніше на них не хворіли й попередньо не щеплювалися.

  • У випадку з дифтерією, правцем і кашлюком захищати себе потрібно що 10 років (саме на такий період часу вистачає дії однієї дози вакцини).

  • Коли йдеться про сталий імунітет від грипу, то дорослим людям рекомендується робити щеплення від нього щороку.

  • Від пневмокока та менінгокока особам, що на них не хворіли, достатньо ввести по 1 дозі вакцини, щоби вберегти саме від цих недуг у подальшому.

  • Стримати появу вірусу папіломи людини бажано у віці 15–26 років (якщо особа старша – після консультації із сімейним лікарем). Стійкий захист забезпечать 3 дози вакцини.

Щепитися можна в КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1», однак попередньо Аліна Сергіївна радить обов’язково проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем.

Вам також має сподобатись...