Зарубайте на носі: навіть нежить ліпше не ігнорувати

Зарубайте на носі: навіть нежить ліпше не ігнорувати

Знаючи, як пахнуть полуниця та паляниця, ви точно їх не сплутаєте й не осоромитеся, як дехто з пропагандистів країни-агресорки. А якщо без жартів, то люди здатні розрізняти щонайменше трильйон (тисячу мільярдів!!!) різних запахів, 75% наших емоцій викликаються ароматами, що пов’язані із задоволенням, благополуччям, спогадами.

Сьогодні, у День нюху, маємо розмову з директоркою КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» СМР, досвідченим отоларингологом Аллою Оводенко, яку попросили розповісти про унікальність нюху, основні різновиди захворювань носа й у чому їхня небезпека.

«Нюх – насправді виняткове відчуття, – каже Алла Іванівна. – У носовій порожнині людського організму міститься майже 10 мільйонів нюхових клітин, які забезпечені детекторами запахів. Ідентифікувавши якийсь аромат, вони надсилають імпульси в мозок і там, як у скарбниці, ці запахи зберігаються все життя. До речі, найулюбленішими пахощами людства вважаються аромат гарячого хліба, щойно звареної кави та свіжоскошеної трави».

За словами очільниці ЦПМСД №1, нюх тісно пов’язаний із багатьма іншими відчуттями. Власне, достеменно відомо, що коли людина, наприклад, через хворобу не розрізняє запахи, то вона не відчуває і смаку. Крім того, вчені довели ще один взаємозв’язок – між запахом та болем. Той, хто має вроджене несприйняття болю, ароматів не розпізнає.

«Якщо в людини був нюх, а потім із ним раптом виникли проблеми, то це прямий сигнал – відвідайте лікаря-отоларинголога, – зауважує Алла Оводенко. – Адже звичайна, здавалося б, нежить може бути й незалежною хворобою, і ознакою більш небезпечної недуги».

Наш ніс, «заслабши», демонстративно про це повідомляє. Практично завжди в людини спостерігаються:

 • свербіж у носі;
 • чхання;
 • закладення носа;
 • сильні виділення з носа;
 • втрата нюхової функції;
 • загальне погіршення здоров’я, втома;
 • можливі больові відчуття в носоглотці, спричинені пересиханням слизової оболонки через дихання ротом.

«Ці симптоми можуть проявлятися більшою чи меншою мірою, що переважно залежить від стадії захворювання, – пояснює Алла Іванівна. – Якщо людина їх ігноруватиме й не лікуватиметься, то проблема стане хронічною і позбутися її буде вельми складно».

 • Найбільш поширеним з-поміж хвороб, від яких потерпають наші носи, є риніт (нежить). Це запалення слизової оболонки, спричинені зазвичай переохолодженням, хімічними подразниками, дією алергенів тощо.
 • Друга група недуг – синусити (гайморит, сфеноїдит, етмоїдит, фронтит) – пов’язана із запальними процесами в навколоносових пазухах. Вони можуть бути наслідком перенесених інфекційних захворювань, ускладненням від ГРВІ.
 • Наступна категорія – поліпи. Йдеться про патологічне збільшення/розростання запаленої слизової оболонки носа або навколоносових пазух. Поліпи можуть ускладнювати, а іноді й зовсім перекривати дихання.
 • Травми або вроджена деформація носових шляхів/перегородки носа так само вимагають лікарського втручання, бо зазвичай ускладнюють дихання носом, призводять до хропіння, спричиняють часті кровотечі та сприяють розвитку низки хронічних захворювань.

«Левова частина недуг, пов’язаних із носовою порожниною, лікується консервативно, однак є одне суттєве уточнення – якщо вони не задавнені й не перейшли в хронічну форму, – зазначає Алла Оводенко. – Тож, якщо виник якийсь дискомфорт у носі, не відкладайте візит до отоларинголога. Бережіть свій нюх, він вам обов’язково знадобиться!»

Вам також має сподобатись...