Зустріч зі змією: як діяти, якщо…

Зустріч зі змією: як діяти, якщо…

Улітку плазуни полюбляють вигріватися на сонечку, скрутившись калачиком на стежині чи пеньку. Нерідко вони вибираються зі свого звичного ареалу проживання – узлісь, лісових галявин, ярів, порослих чагарниками, – і можуть навіть навідатися на чиєсь подвір’я або присадибну ділянку. Одне слово, від зустрічі із цим представником фауни ніхто не застрахований. Добре, коли поталанить натрапити на вужа, а якщо ні…

Як чинити в ситуації, коли, по-перше, не надто гарно орієнтуєшся в різновидах плазунів, а, по-друге, якою має бути послідовність дій, якщо змія вкусила? Говоримо про це із сімейним лікарем амбулаторії №7 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Ярославом Іваніщенком.

За його словами, ризики перетнутися зі зміями зберігаються протягом квітня–жовтня, і підсумок цього «знайомства» насамперед залежить від людини, від її реакції та поведінки, бо плазуни не нападають першими, вони кусають тільки тоді, коли відчувають небезпеку.

«В Україні поширені кілька різновидів отруйних змій, – каже Ярослав Георгійович. – Це гадюка звичайна, яку здебільшого можна зустріти на Поліссі та в Карпатах, гадюка Нікольського, що мешкає зокрема і на Сумщині, та гадюка степова, чия назва красномовно описує географію її проживання. Утім, зустрівши когось із них або натрапивши на полоза, необізнана і водночас свідома людина навряд чи волітиме з’ясувати, який саме представник ряду лускатих трапився на її шляху. І правильно зробить! Перше правило поведінки за таких обставин – не наближатися, не робити різких рухів та почекати, доки плазун відповзе. Повірте, довго очікувати не доведеться, не думайте, що ваша несподівана компанія аж надто змії/вужу до вподоби».

Загалом рекомендації, як застерегтися від укусів плазунів, доволі прості:

 • якщо вирушаєте туди, де можуть жити змії, вбирайтеся відповідно (довгі штани із цупкої тканини, високі черевики);
 • не ставайте/не сідайте, попередньо не перевіривши місцину, наприклад, палицею (змії часто ховаються у старих пеньках, копицях сіна, під поваленими стовбурами дерев, камінням);
 • не намагайтеся зловити плазуна, помітивши його, поводьтеся спокійно.

«Якщо змія все ж таки вкусила – не баріться: є можливість – невідкладно вирушайте в лікарню/медпункт, немає або надто далеко до закладу охорони здоров’я – спробуйте надати домедичну допомогу постраждалому самостійно», – зазначає сімейний лікар.

 • Перше: треба, щоби потерпілий рухався якомога менше.
 • Друге: необхідно звільнити місце укусу від взуття/одягу.
 • Третє: потрібно обробити рану антисептичним розчином та накласти пов’язку, яка трохи здавлюватиме кінцівку.
 • Четверте: транспортуючи постраждалого, бажано за допомогою підручних засобів зафіксувати руку/ногу, у яку вкусила змія; принцип – підняття догори.

Категорично не можна:

 • намагатися висмоктати отруту;
 • накладати джгут;
 • припікати рану;
 • пропонувати постраждалому алкоголь.

«Завважте: зміїні укуси дуже небезпечні своїми ускладненнями, тож обов’язково зверніться до лікарів після того, як надасте домедичну допомогу, – наголошує Ярослав Іваніщенко. – І, звісно ж, будьте обережні та пам’ятайте: на природі – ми в гостях, а плазуни – вдома».

Вам також має сподобатись...